Intolerance laktózy

Někteří mí čtenáři to zaznamenali, jiní to vůbec netuší, ale ano, trpím intolerancí laktózy a rozhodla jsem se vám o tom napsat - co to vlastně je, jak se mi tahle indispozice přihodila a jak s ní bojuji. Článek jsem se rozhodla rozdělit do tří částí - krátce vysvětlím, co vlastně intolerance laktózy je, přiblížím svůj příběh a nakonec předám rady, jak se při téhle nepříjemné indispozici chovat. Je to dlouhé, tak klidně přeskakujte, záleží na tom, co se chcete nebo nechcete dozvědět:o)

Článek jsem se rozhodla sepsat, protože lidí s touhle komplikací v mém okolí přibývá a často se potýkají s tím samým s čím jsem se potýkala na začátku svých útrap i já. Třeba tím někomu ušetřím hodiny času strávených na internetu, třeba tím někoho podpořím. A nebo jen rozšířím obzory těm, kteří ani netušili, že něco takového jako je intolerance laktózy vůbec existuje.


Co je to intolerance laktózy?

Intolerance laktózy je zjednodušeně řečeno neschopnost trávit mléčný cukr - laktózu. Laktóza je disacharid, který se skládá z glukózy a galaktózy. V těle zdravého člověka se o rozložení na tyto dvě složky stará enzym laktáza, který je obsažen v tenkém střevě, a glukóza i galaktóza se pak dále vstřebávají. Člověk trpící intolerancí však onen enzym postrádá (nebo ho má ve střevech obsažen ve velmi malém zastoupení) a laktózu není schopen rozštěpit. Nerozštěpená laktóza zůstává ve střevě a kvasí, nabaluje na sebe tekutiny a následně způsobuje nadýmaní, nevolnost a průjem (či další obtíže).

Laktóza se nachází v každém savčím mléku a je tedy jedno, který druh mléka to je, rozdíly v obsahu laktózy nejsou až tak velké a pokud má člověk s touto poruchou problémy s výrobky z kravského mléka, bude je mít i po ovčím nebo kozím mléce (a kojenec po mléku od své matky).

Tady často nastává nepochopení u lidí, kteří se s intolerancí setkávají poprvé. Obvykle totiž vědí jen o alergii na bílkovinu kravského mléka a tudíž si myslí, že člověk s intolerancí nesmí žádný produkt z kravského mléka a například ovčí nebo kozí mu vadit nebude. To je ale velký omyl. U intolerance totiž velmi záleží na tom kolik laktózy člověk najednou sní (a nezáleží na zdroji, jak jsem psala výše, vadí kravské i kozí mléko). To dané množství laktózy totiž zůstává ve střevě a když je ho moc (resp. větší než únosné množství pro konkrétního "intoleranta"), začne působit problémy. Na jednoduchém případě to nastíním - zatímco člověk s intolerancí laktózy může většinou bez problémů zkonzumovat jídlo připravené na másle, alergik má po takovém jídle reakci. Máslo totiž obsahuje velké procento tuku a laktózy v něm je pomálu (a to tak málo, že to intolerant stráví bez větších problémů), bílkovin tam taky není moc, ale u alergie stačí často i setkání s malým množstvím alergenu a rozjede se reakce. O téhle problematice se dozvíte více v poslední části článku, kde uvádím konkrétní tipy.

Základní projevy jsou gastrointestinální - nevolnosti, zvracení, průjem, kysele čpící stolice, nadýmání. Ale nemusí se dostavit všechny a nebo mohou být doprovázeny dalšími symptomy (viz dále v mém osobním příběhu).

Intolerance není léčitelná a v podstatě se nejedná o nemoc, není imunitně podmíněná, projevy nejsou stejně vážně jako u alergie a v podstatě "jen" znepříjemňuje život. Někomu více, někomu méně.

Můj příběh

Už jako malá, ale i jako dospělá jsem milovala mléko a produkty z něj. Každý den kávu s mlékem, jogurt s ovocem nebo müsli, nejlepší dezert je cheesecake, tvarohové koláče a panna cotta ze smetany. Jestli někdo konzumuje mléko ve velkém, pak jsem to já a moje rodina. Už z toho důvodu jsem zpočátku nechtěla věřit, že mé problémy mohou být způsobené intolerancí laktózy - vždycky jsem jí jedla a v nemalém objemu, tak jaktože tak najednou?

Ale zpět na začátek. V srpnu 2015 jsem poprvé pocítila příznaky. Tenkrát jsem netušila, co to je a prostě si myslela, že mám střevní chřipku. Sice s trochu zvláštním průběhem, ale ok, může se to stát. Bylo mi totiž dva dny za sebou špatně, ale jen dopoledne a průjem nebyl typicky chřipkový ale spíš velké množství velmi měkké stolice. Třetí den jsem už měla jen žaludek na vodě a nedělalo mi dobře cestování autem. Nijak moc jsem tomu nepřičítala význam, všude okolo mě řádily střevní chřipky. Za měsíc se ale dostavila tahle mrcha znovu a s velmi podobným průběhem. Potřetí to bylo za další 3 týdny a navíc v tu dobu zvracel syn, opět jsem to nechala být. Další projev opět za tři týdny a to jsem šla k lékaři - doktorka mě prohlídla, udělala výtěr (ten byl samozřejmě negativní) a tím to skončilo. Vánoce za dveřmi, besídka ve školce, vánoční večírek ve firmě, shánění dárků, pečení cukroví - problémy jsem hodila za hlavu. Ale i na Štědrý den se mi z ničeho nic udělalo odpoledne špatně a u večeře jsem jedla jen trochu pečené ryby. Na vánoční svátky jsem jela k příbuzným v nevolnostech a každé ráno dlouho vyspávala, protože mi bylo zle od žaludku, měla jsem průjem a ještě ke všemu jsem byla slabá jak moucha a chtělo se mi neustále spát. Po Novém roce začalo kolečko u doktorů. Tuhle část pro vás zkrátím - neustále jsem někde čekala na termín, bylo mi stále častěji špatně, hubla jsem, na netu googlovala různé diagnozy a hrozila se nejhoršího a jednou jsem skončila i na pohotovosti, protože jsem si se sebou nevěděla rady. Ale ejhle, dle krve a hmatového vyšetření jsem byla zdravá jako rybička. Na to důležité vyšetření jsem se dostala až na začátku května 2016 - to už mi bylo špatně nepřetržitě 14 dní v kuse. Téměř nic jsem nejedla, jen doma ležela v posteli. Prošla jsem si kolečkem endoskopie i kolonoskopie (naštěstí vše čisté bez nálezu) a až po dalším měsíci!!! jsem znala verdikt - alaktázie. Při zmiňované endoskopii mi vzali vzorky ze začátku tenkého střeva a na nich zkoumali, zda mi nechybí nějaký enzym - osídlení laktázou nulové. Takže velmi silná intolerance laktózy.

Tehdy jsem si sáhla na dno - ne tou diagnozou (to se naopak člověku ulevilo, že je to ze všeho možného jen blbá intolerance, hrozily mi o dost vážnější nemoci), ale tím, že to všechno trvalo tak dlouho, mně bylo čím dál hůř ale laboratorně jsem byla zdravá. Lidi mně měli za simulanta (bylo mi třeba řečeno, že když nezvracím krev, nebo není krev ve stolici, tak nejsem akutní a můžu počkat měsíc na termín) a blázna (mám přece dvě malé děti a jsem na rodičáku, z toho hráblo už kdejaké mamince, takže ty nevolnosti mám z nervů).  Měla jsem pošramocenou psychiku i fyzičku (za tři měsíce jsem zhubla 12 kg, což samo o sobě u mé postavy nevadí, ale ty kila šly dolů zcela blbým a nepříjemným způsobem a navíc je mám dnes zpět i s úroky z jojo efektu) a velmi pomalu jsem se dostávala do normálu. Štěstí, že jsem v té době byla na rodičáku, protože stát se mi tohle při pracovním procesu, asi dostanu výpověď - nebo by mi snad někdo na neustále nevolnosti napsal neschopenku?

Intolerance propukla nečekaně, neprocházela jsem psychicky náročným obdobím, neměla jsem těsně po porodu ani po ukončení laktace ani nic podobného - žádný stav, kdy imunitní systém klekne a člověku propukne nějaká nepříjemná nemoc. O to víc zákeřné bylo, že se projevovala jen někdy - v mezičase, kdy mi zle nebylo, jsem jedla mléčné výrobky jako dřív a špatně mi nebylo. I proto jsem tu spojitost s mléčnými výrobky odmítala. Myslela jsem, že by mi špatně bylo pořád.. No nebylo... Potravinová intolerance je prevít a může vás překvapit kdykoliv (i jako statné dospěláky) a jakkoliv (třeba jen jednou měsíčně).

Projevy intolerance bývají navíc různorodé. Vždycky je doprovází nějaká nevolnost nebo průjem. Jsou lidé, kteří mají po konzumaci mléka jednorázový průjem a toť vše (ti tu svou intoleranci moc neřeší), ale pak jsou lidé (třeba jako já), kteří mají problémy až třeba po 6 hodinách, zato ale výživné - nevolnost, průjem, bolest břicha, celková únava, bolesti hlavy, mně bolí ještě navíc paže (mám v nich takový divný pocit jako při teplotě, ač horečku nemám), nejsem schopná se soustředit a potřebuji to nejhorší zaspat. To nejhorší trvá cca 6 hodin, pokud mi začnou problémy večer, nespím.  Pokud je dávka snědené laktózy velká, druhý den je mi  opět špatně a nefunguji. V tom akutním stavu nejsem třeba vůbec schopná řídit auto nebo jít na celý den do práce.Pár dní po akutních problémech se mi zhorší pleť, dělají se mi pupínky na obličeji, dekoltu a pažích. 

Ač mě zkonzumovaná laktóza přímo neohrožuje na životě, značně mi ten život komplikuje a znepříjemňuje. Na čas jsem vždy vyřazena z běžného života. 

 

Co jíst?

Možná vás teď zklamu, ale odpověď na tuto otázku je nic neříkající - ono je to totiž silně individuální a záleží na aktuálním stavu střevní mikroflóry a taky na síle intolerance. Co vyhovuje a nevadí mně, může jinému dělat problém a někdo s intolerancí jí věci, na které já se nemohu skoro ani podívat.

Základní fakt je množství. Intoleranci zvládnou strávit jen malé množství laktózy (a pro každého je to malé množství jinak velké). Běžné kravské mléko obsahuje asi 4 g laktózy na 100g výrobku. Takže vypijete-li dvě deci mléka, dostane se vám do střev 8 g laktózy. Pro zdravého člověk je to naprosto v pohodě, pro intoleranta "smrtelná" dávka. Já sama na sobě mám vyzkoušeno, že snesu max. 0,3 g laktózy najednou (resp. v krátkém časovém intervalu), z většího množství mi je druhý den špatně.

Takže když konzumuji mléčné výrobky, vždycky se  zajímám, kolik g laktózy obsahují. V prvé řadě si kupuji bezlaktózové mléčné výrobky. Nejsou k dostání úplně všude a celý sortiment, ale i v menších městech se dneska sehnat dá. Nyní vyjmenuji firmy, které nabízejí vlastní bezlaktózové výrobky a se kterýma mám zkušenost:
  •  Albert má celou řadu výrobků, které obsahují jen 0,01 g laktózy na 100 g výrobku. Prodává vlastní mléko, jogurty, tvaroh (jemný) a máslo. Kdysi měli i smetanu ke šlehání a zakysanou smetanu, ale oboje zmizelo z pultů. 
  • Kaufland má také vlastní řadu, ale bohužel jejich výrobky mají 0,1 g laktózy na 100 g výrobku a já je nemůžu kombinovat a konzumovat, protože už káva s mlékem a kousek dortu z jejich tvarohu mi nedělaly dobře. Takže Kauflandu a jejich řadě se vyhýbám. 
  • Meggle - mají mléko, smetanu na vaření i šlehání a tvaroh (ten bohužel hrudkuje), vše má 0,01 g laktózy a zrovna šlehačku a mléko kupuji nejčastěji od nich. 
  • Lidl  - aktuálně má ve stálé nabídce jen mléko (polo i plnotučné) a jogurty od Hollandie. Cca 2x ročně mívají bezlaktózový týden a jde u nich sehnat skvělé mascarpone (0,01 g laktózy), výrobky meggle a pár dalších. Já tam vždycky jezdím a plením regál s marcarpone:o))
  • Delacto - nová značka mlékáren Bohemia - nabízejí hlavně v pobočkách Billa. Vše s obsahem laktózy 0,01 g. Mají mléko, kefírové mléko, tvaroh (bohužel hrudkuje) a mají nebo plánují jogurt.
  • Madeta - nabízí pomazánkové máslo, zakysanou smetanu (obojí s 0,01g laktózy) a někdy od roku 2019 i polotučný tvaroh (ten vyrábí i pro Albert)
  • Hollandia už má také jogurt s 0,01 g laktózy
  • Lučina má bezlaktózovou (0,01 g laktózy) variantu "nadýchané" Lučiny. 
  • Tesco má pár bezlaktozových výrobků i svých, bohužel nemám úplně přehled, často tam nechodím. Ale mléko, smetana a jogurty se u nich seženou určitě. 
Ne všude seženete vše, ale osvědčily se mi hypermarkety a nebo dovážkové služby jako je rohlík a košík, případně itesco (ale je mi jasné, že nevozí úplně všude). Z vyjmenovaných značek kupuji hlavně mléko, smetanu ke šlehání, pomazánkové máslo, lučinu, jogurty, tvarohy, mascarpone, cottage sýr. U všech těchto výrobků je totiž obsah laktózy v nich zcela přirozeně vysoký a mě vadí.

Jsou ale potraviny z mléka, které mohu konzumovat bez problémů - u mě je to konkrétně máslo (ale musí být pravé, ne s přidanou zakysanou smetanou a tak), tvrdé zralé sýry (i Eidam 30%), mozzarella, feta. Je pak opravdu "sranda", když třeba obsluze v restauraci vysvětluji svůj problém a poručím si holandský řízek (ale tam je sýr!) ale bez kaše, protože v ní je mléko, ale když mi dají brambory polité másle (ale máslo je přece z mléka!), bude to ok. Takže jídlům s uvedeným alergenem 7 (mléko a výrobky z něj) se v restauracích vyhýbám, ale zároveň se ptám, jestli tam tou sedmičkou nemyslí jen máslo, že to bych mohla.

Pokud chci u mléčných výrobků, které nejsou doslazované, zjistit, kolik má v sobě laktózy, koukám na etiketu se seznamem složení - důležitý je údaj "sacharidy" a hlavně "z toho cukry" - právě tyto cukry jsou z velké části hlavně laktóza. Z toho jsem třeba odvodila, že zatímco řecký sýr feta můžu (má asi 0,2 g laktózy na 100 g výrobku), tak balkán už si dávat nebudu (nebo jen ve velmi malém množství), protože má obsah laktózy vyšší. A liší se od sebe třeba i mozzarelly od různých výrobců. 

Pokud jste se nedávno dozvěděli, že máte intoleranci, budete si na tu svou míru muset přijít sami, bohužel za cenu problémů:o/

Extrémní varianta je zcela vynechat mléčné výrobky a pít jen rostlinná mléka. I tím jsem si prošla, ale jsem prostě velký milovník kravského mléka a v kávě nejlíp chutná to kravské, tudíž volím právě ty bezlaktózové mléčné výrobky.

Mně při vyšetření navíc zjistili i alergii na soju, takže nastal problém v kavárnách. Když už mají alternativu klasického mléka, mívají jen sojové. Tak běhám po Praze a snažím se najít místa, kde mají bezlaktózové mléko a našlehají mi ho do cappuccina. Zatím jsem zjistila, že z velkých řetězců nabízí bezlaktózové mléko Starbucks a Costa coffee. Pak jsou to menší bistra a kavárny, někde mají bezlaktózové mléko, někde alespoň možnost připravit kávu z kokosového nebo mandlového mléka. Já osobně to řeším v drtivé většině případů tak, že si vozím malou termosku s mlékem z domova a v kavárnách si dávám espreso...

Když už stojíte před jídlem, které obsahuje laktózu a sníst ho musíte (třeba v restauraci s mizernou nabídkou na konci výpravy na konci světa), nebo jíte jídlo, u kterého si nejste jisti jeho původem, existují laktázové tablety. Ty se sní před konzumací jídla a obsaženou laktózu rozštěpí. V podstatě jen dodáváte do střeva to, co mu chybí (enzym laktáza). Dřív jsem kupovala Lacatanon v lékárně, protože nic jiného na českém trhu nebylo k sehnání, dnes chodím na laktázové tablety do DM drogerie. Mají vlastní značku doplňků stravy a mezi nimi i laktázu ve dvou sílách - 6000 FCCU (100 tablet za 200 Kč) a 12000 FCCU (40 tablet za 200 Kč). Je to levnější a silnější varianta než z lékarny (Lactanon míval sílu 4500 FCCU  a stál 140 Kč za 30 tablet). Já osobně si kupuji ty slabší (6000 FCCU) a stačí mi na vše, co jsem zkoušela. Někomu však mohou způsobit lehčí zácpu (takže ze začátku opatrně s dávkováním). 

Co nejíst?

Samozřejmě žádné výrobky s vysokým obsahem laktózy, ale to je každému jasné.

Problém ale nastává ve skryté laktóze. Ona je totiž skoro ve všem prefabrikovaném. Zkuste si někdy vzít do ruky nějakou cukrovinku, sušenky a tak... V 90% najdete ve složení sušené odstředěné mléko, sušenou syrovátku, nebo přímo laktózu jako plnidlo. Takže pravidlo číslo jedna zní číst etikety průmyslově zpracovaných surovin. Ona navíc to sušené mléko nebo syrovátka obsahuje velké množství laktózy najednou.. Problém není jen v cukrovinkách, laktóza se přidává i do laciných uzenin, může být i v pečivu (zvlášť to sladké je zadělávané často z mléka, slané ale může mít v sobě laktózu taktéž). Co si doma neuděláte sami ze základních surovin, vždycky zkoumejte složení.

Dalším postrachem můžou být léčiva. Velké množství léků obsahuje monohydrát laktózy - mně osobně naštěstí nevadí, ale u někoho může být příčinou nevolností. Některé léky (třeba šumivé tablety) obsahují samotnou laktózu a to bude konečná asi pro každého intoleranta. Já se takto vzdala rozpustných tablet ACC long na kašel..


Co dělat, když člověk sní laktózu a je mu zle?

Tak s tím se peru už více než rok. Občas se prostě stane, že laktózu sním (nechtěně) a pak trpím. Bohužel není jiná rada než počkat, až to nejhorší pomine. Ale pomoci a zkrátit dobu útrap se dá. Já osobně, když cítím, že "to na mě jde", sním před jídlem laktázovou tabletu (ta má potenciál vychytat zbylou laktózu, která ve střevech kvasí a dělá problémy), najím se, co zvládnu a cca po hodině si vezmu Enterol - ten dodává jak probiotika, tak i léčivé látky, které rychleji uzdraví podrážděné sliznice. Enterol pak beru i večer a druhý den ráno a obvykle mi problémy trvají jen jedno dopoledne.

Trpíte také intolerancí laktózy? Máte nějaké speciální tipy, připomínky nebo  podprůná slova? Piště do komentářů, víc hlav víc ví:o)



Článek jsem sepsala hlavně z vlastní hlavy a zkušeností, ale první část článku přeci jen vychází ze zdrojů, které jsem našla na netu. Pokud si o Intoleranci laktózy chcete přečíst něco víc, můžete mrknou třeba na tyhle stránky:

Nebo obsáhlejší, ale hezky zpracovanou bakalářskou práci: https://is.muni.cz/th/350561/prif_b/Geneticka_podstata_deficience_laktazy_v_soucasne_lidske_populaci_-_Hana_Skoupilova.pdf

Komentáře

  1. Intoleranci nemám, ale článek jsem přečetla jedním dechem, musí to být vážně nepříjemné... No a alergii na sóju máme společnou, ta se ale naštěstí nevyskytuje tak často, jako laktóza. Tento článek určitě bude nápomocný spoustě lidem, co se s takovým problémem potýkají! Leni K.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju za komentář. Ta alergie na soju teda nic moc.. Já mám zatím podezření, že mi je ze soji špatně - nafouklé břicho, křeče, ale dá se to nějak přetrpět. Ale jak se soje programově vyhýbám, tak nemám zatím moc zkušeností...

      Vymazat
  2. Děkuji za shrnutí, laktozovou intoleranci jsem si "pořídila" vloni v srpnu, trvalo mi půl roku, než jsem zjistila, proč mám zažívací potíže. Diagnozu nemám potvrzenou, ale vysledovanou. Také mi nevadí máslo, většinou ani Eidam. Potíže se ohlásí většinou tak 6-8 hodiny po jídle s mlékem, trvají +- 12 hodin, hodně mi pomáhá vypít nějaký rehydratační roztok z lékárny + třeba Tasectan. Na Enterol pozor, na průjmy je dobrý, ale také obsahuje laktozu, vhodnější je možná Biopron forte, ten by laktozu mít neměl. A také mám připravené v pohotovosti tablety Laktolerazy, pro případ, že se mléku nejde vyhnout - třeba když peču Váš vynikající linecký koláč s tvarohem a švestkami :-)
    Markéta

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Na enterol jsem se koukla a on obsahuje monohydrát latkozy, který mi naštěstí nevadí. Za tip na rehydratační roztok děkuji, příště zkusím (mám doma kulíška pro děti, tak jim jeden sáček seberu:o)).

      A linecký koláč s tvarohem a švestkami se dá upéct bezlaktozově, stačí třeba ten tvaroh z Alberta:o) Teda pokud je k sehnání.

      Vymazat
  3. přidávám se do klubu! Od dubna bolesti břicha, křeče, opakovaně průjmy, byla jsem u praktika, dostala probiotika, stav se mírně zlepšil, po 14dnech znovu, doporučení na infekční - výtěry, odběry vše OK, koukali na mě jak na hypochondra... Skončila jsem na gastru, gastroskopii ok, vyloučena celiakie, bylo mi řečeno, že mám tedy sledovat co jím a spíš jíst dietně :)
    Problémy se opakovaly, až po vysloveném pečlivém sledování jsem zjistila, že problém nastává po jogurtu, másle, ale i po některém pečivu jako crossaint apod.
    termíny na alergologii na prosinec :) nakonec v návalu zoufalství jsem si sama zaplatila genetický test na intoleranci laktozy a zjistili mi homozygot (takže větší projevy) a prakticky nulová tolerance tadáá
    nicméně ještě čekám na kolonoskopii v listopadu a chci je donutit, aby mi udělali test na laktózu ze střeva. Je to zoufalé, když člověk pořád čeká na termíny, nikdo mu nevěří apod.
    te'd nejím už prakticky nic mléčného, máslo jsem nahradili Ramou rostlinnou, čtu si etikety jak když jsem z inspekce :) a je mi výrazně lépe!!!
    nejhorší je restaurace, většinou se tam nechytám, dávají do všeho mléko, smetanu, máslo apod.
    Pomáhá biopron určitě!
    Chybí mi nejvíce sýry, ty jsem milovala :-(

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ty jo, problémy dělá i máslo? Tak to máte opravdu velmi silnou intoleranci, já máslo normálně můžu, vařím na něm a používám ho do pečení...
      Každopádně při kolonoskopii vám odběr na intoleranci neuděljí, ta se dělá při gastroskopii (horem) přes žaludek a vzorek se odebírá na začátku tenkého střeva. Na kolonoskopii se zabívají jen tlustým střevem.

      Jinak zkuste při návštěvě restaurací ten lactanon (nebo jiné laktázové tablety), mně zatím vždycky zachránil a špatně mi nebylo.

      Vymazat
  4. Dobrý den. Mě jen není jasné,jak je možné,že se intolerance objeví až v dospělosti? To jako určitou část života to střevo osídlené laktázou je a pak najednou zničehonic enzym zmizí? Já měla za to,že tyhle intolerance jsou vrozené. A jakto,že jsou období,kdy člověk laktozu konzumuje bez problému a někdy mu dělá problémy? Asi to nejak souvisí s imunutou že? Díky za případnou odpověd.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak ono obecně platí, že nejvíce laktázy má člověk jako dítě, někdy ve dvou letech její množství prudce klesá, jen u bělochů, kteří žijí ve středním pásmu a dál směrem k pólu ta laktáza zůstává na úrovni, že mohou trávit mléčný cukr (Černoši a Asiaté mají intoleranci v dospělosti v mnohem vyšších procentech) - souvisí to s tím, že lidé, kteří netráví tolik času na slunci, musí získávat vit.D z jiných zdrojů a tak jsme se evolučně "upravili", abychom trávili mléko i v dospělosti.

      Každopádně objevit v dospělosti se intolerance může a je to poměrně časté, ale co jsem pátrala, tak to není úplně dobře popsané. Někdy to může nastat po velké infektu, braní ATB (které tu mikroflóru ve střevě vymlátí), může to souviset s imunitou, já osobně si myslím, že to souvisí i s tím, co jíme a v jakém složení - čím víc prefabrikované suroviny jíme, tím víc zatěžujeme trávicí systém obecně.. Co jsem také četla, tak lidé s celiakií jsou dočasně intolerantní na laktózu - myšleno v době, kdy mají problém a najde se diagnoza, tak mají střevo díky celiakii zničené a mají vymlácené i další enzymy. Doporučuje se jim krom bezlepkové i bezlaktozová dieta, aby se střevo stihlo zregenerovat a mohli časem mléko zase konzumovat.

      Intolerance jsou dost individuální, ale na sobě mám ozkoušeno, že pokud nemám střevo v pořádku, snesu méně než obvykle a třeba nemůžu ani bezlaktozový jogurt (souvislost nechápu, ale je to tak). A když mi konečně stanovili diagnozu, měla jsem střevo v takové stavu, že mi bylo špatně ze všeho a měsíc jsem se musela dopovat enzymy v tabletách, abych se zase normálně rozjedla a nebylo mi z každého (i totálně bezmléčného) jídla špatně.

      Já osobně nevím, jak jsem k tomu přišla, nebyla jsem ani těsně po porodu, ani těsně po ukončení laktace, neprožívala jsem žádný velký stres, nejedla jsem významně jinak než obvykle, neměla jsem žádnou těžší nemoc, ATB jsem brala 1,5 roku před prvním laktozovým záchvatem. Přišlo to opravdu z ničeho nic (a fakt jsem se snažila vypátrat nějaký spouštěč)...

      Vymazat
    2. Tak o té evoluční souvislosti jsme vůbec nevedela.Děkuju za vysvětlení. Lidske tělo je pořád velká záhada.
      Jinak moc ráda čtu Váš blog a recepty (ty které jsem zatím vyzkoušela) byly všechny super:) Přeji i do budoucna mnoho inspirace a příjemného vaření.Mějte se krásně.

      Vymazat
    3. "a dál směrem k pólu" je trochu přehnané tvrzení, všimnete si toho, jakmile navštívíte některou ze severských zemí, tam je naopak problém sehnat mléko s laktózou :D nedostatek sluníčka je opravdu znát a evoluce jim tam zatím nepomohla.
      jinak sever opravdu doporučuji, jestli si nechcete pořád muset hlídat složení výrobků (třeba na dovolené) ;)

      Vymazat
    4. Ze severních zemí jsem zatím navštvila jen Island a byla jsem z něj nadšená, takže nějaké další podobné země budou určitě následovat:o) Každopádně jsem na Islandu byla v době, kdy mě intolerance nijak netrápila a těhle věcí jsem si nevšímala.... každopádně díky za tip, je dobré vědět že v těhle zemích výrobky bez laktozy seženu snáze...

      Vymazat
  5. Dobrý den, intolerací trpí můj manžel a oba synové - mají to dáno geneticky a potvrzeno genetickým testem ( v jejich případě tedy není potřeba gastroskopie, prostě mají obě varianty mutace genu pro laktázu). Díky tomu jsem se naučila vařit a péct vše doma - z bezlaktozových výrobků, včetně cukroví. Teď na vánoce jsem kvůli tomu pořídila i zmrzlinovač, aby si mohli dopřávat i oblíbenou čokoládovou, vanilkovou, smatanovou ( doposud jsme občas ulovili v Tescu), tak jsem našla i váš blog. Jediné, po čem stále pátrám jsou zakysané nápoje ( míval Kaufland, ale už nemá) a mléčné čokolády jsou jen netu.... Na pečení mi chybí sušené mléko a salko - kdybyste o nějaké náhražce věděla, budu ráda. Jako tuk do pečení používám BL máslo, nebo Stellu - ta má ale teď taky novinku - bude se dělat nová verze vylepšená a syrovátku, tak budu muset pátrat jinde.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, dcera má taky intoleranci, Salko jsem vařila sama, recept: 600ml bezlaktozového mléka (měla jsem z Kauflandu)
      200g cukru
      40g bezlaktozového másla (měla jsem z Alberta)
      vařit cca hodinu, míchat, mléko musí kypět, začne krásně houstnout, je z toho cca 370-400g (=1 plechovka Salka)
      dělala jsem i karamelové, cukr jsem nechala nedřív zkaramelizovat, pak zalít bezlakt.mlékem (krásně se v něm karamel postupně rozpustí), dál už jsem postupovala stejně.
      Sušené mléko by mělo být k sehnání Laktazan, zatím jen na Slovensku http://www.laktazan.com/sk/product-13, ale snad brzo i u nás

      Vymazat
  6. Mě se intolerance poprvé objevila cca 7-8/2013, průjmy po jakémkoli jogurtu, kávě s mlékem, udělala se mi ošklivá vyrážka na lýtkách, myslela jsem, že to mám ze stresu. Pak byl na chvíli klid a po 3 měsících tj. (v 11/2013) to propuklo naplno, průjmy, kysele čpící stolice, zelené hleny ve stolici, fakt nic příjemného (předpokládám, že je na vině i stres z úmrtí v rodině a ještě další problémy v té době). Vyloučila jsem veškeré mléčné výrobky a srovnalo se to. Postupně jsem začala zkoušet, co všechno mi vadí. V současné době zvládám sýry typu gouda, parmazán, pecorino, kousek mozzarely a gorbáčků a jediný smetanový sýr kiri (jedna až dvě kostičky). Máslo mi nevadí v tenké vrstvě na pečivu, ale máslové krémy už jsou pro mě tabu, stejně tak šlehačkové a ze zakysané smetany. Vadí mi i smetanové omáčky a polévky, zapékané věci se smetanou, pudinky. Pokud je v pečivu tvarohová náplň, dám si jedno sousto jen na ukojení chutě a zbytek přenechávám přítelovi. Hodně nakupuji bezlaktozové výrobky v Německu, mají větší výběr a i chuť je daleko lepší, výraznější, plnější, stejně tak konzistence. V současné době jsem objevila bezlaktozové jogurty v Lidlu (Pilos), ale připadají mi "škrobové", ačkoli ve složení jsem žádný škrob nenašla.
    Rodina mému problému dlouho nechtěla věřit, mysleli si, že si vymýšlím, a až teprve poté, co si mamka přečetla nějaké články v časopisech a na internetu, vědí, že něco takového jako intolerance laktózy existuje, a "trpí" tím i jejich dcera, a tolerují to.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ty sýry můžu taky, máslo mi naštěstí nevadí v žádném zkoušeném množství - ale je pravda, že máslové krémy nedělám čistě jen z másla a cukru, ale vždycky s velkým podílem tvarohu nebo pudinku (obojí bezlaktozového). o tom zbytku, co píšete (smetanové polévky, tvarohové náplně v koláčích, zapečené brambory se smetanou) - tak toho si můžu dát tak lžičku, jinak je mi špatně.
      Lidl má svou bezlaktozovou řadu, ale ty výrobky, co mají ve stálé nabídce, mají 0,1 g laktozy a to mi vadí, takže je nekupuju. Do Lidlu chodím akorát, když mají bezlaktozový týden na jejich mascarpone, to nemá chybu:o)

      S rodinou mě to mrzí, ten původní přístup není moc hezký. Mně moje i manželova rodina viděla trpět a velmi rychle pochopili, co laktoza s některýma lidma dovede. Obě babičky (myšleno tchýně i moje mamka) vaří podle mých potřeb, pokud tam jedeme a jsem jim za to opravdu vděčná. Cizí lidi si občas ale myslí, že si vymýšlím a dělám drahoty, proto se to snažím neustále vysvětlovat a sepsala jsem i tento článek. Osvěta je důležitá.. Stejně jako s lepkem a celiakií - ne všichni se straní lepku kvůli nějaké módní vlně, jsou lidi, kterým je po lepku opravdu velmi špatně a stačí málo.

      Kažodpádně poslední dobou zkouším testovat i laktozové věci se společnou konzumací laktázových tablet a zatím mi ještě špatně nebylo. Zkusila jsem sníst velký věneček (žloutkový krém z mléka a vrstva šlehačky) a dobré.. Ale je pravda, že stolice pak nebyla úplně ok, ale naštěstí se to obešlo bez všech těch nepříjemných projevů okolo. Takže záchrana pro nás existuje, jen to není na každodenní konzumaci...

      Vymazat
  7. neskutečné...chodím na Váš blog kvůli red velvet cake (miluju ho a díky mě už i celá moje rodina i známí). A objevím článek o laktózovce. Problém nemám já, ale moje malé miminko...takže držím basu s ní (musím). Holčička se mi narodila na začátku září 2017 a už v měsíci začala mát zelené průjmy...první co doktorku napadlo - "hladová stolice". A co udělala matka? Začala jsem tlačit domácí pribináčky, svíčkovou, dukátové buchtičky s krémem (ze šlehačky samozřejmě...potřebuju dokrmit hladové dítě). A maličké se do zeleného průjmu přidal i hlen a kolikrát i nitky krve. Bobinka moje. Samozřejmě jsme vyloučili infekci a pak už to bylo jasné - já jsem na bezlaktózovce a malá je v pohodě. Těď má malá 7m, já má vysledováno co můžu a co už je přes míru (trocha mléka v Caru nevadí, plátek sýra taky ne, jogurt (byť naše dr. mi tvrdí, že zakysané jí vadit nemůžou) můžu omezeně a úplně nejhorší je Kyška...po té má koliku celou noc. Dětská mi stále tvrdila, že když sním "mléko", do mého mléka se dostane v řádu desítek minut a poznám co a kolik toho můžu. Já mám vysledováno, že to trvá tak 6-8hodin a pak nastane mazec (břichabol, prdíky..pláč). Ale postupem se to zlepšovalo. V rámci imunologického okna (4-6m dítěte) jsem začala dávat ochutnávat příkrmy a jogurt byl jako poslední. Olíznutá lžička nevadila, ale když další den dostala 3 minilžičky-dostala průjem. Takže je pořád bez mléka ve své stravě a já se hodně omezuju. Nemá někdo zkušenost, kdy z toho ty děti vyrostou? Prý (jsem to vyčetla), dětem tyhle problémy většinou odezní...nějaká zkušenost? Děkuju Hana

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ja se obavam, ze u vaseho ditete se nejedna o intoleranci laktozy, ale o alergii na bilkovinu kravskeho mleka. Ona laktoza je totiz i kazdem savcim mleku, takze takze by ji bylo spatne uz jen ze samotneho kojeni, at uzubyste jedla cokoliv. Kazdopadme tato alergie po roce veku obvykle mizi, ne vzdy, ale co znam deti svych znamych, tak to zmizelo zatim vsem.

      Vymazat
    2. Tak to je dobrá zpráva...většina lidí na mě hledí jak na blázna, když jim řeknu, že malá má omezení mléka ve stravě :) A ještě by mě zajímalo (pokud víte) jestli je nějaká šance, že když jí to v roce přejde, aby se jí to v 10 neobjevilo zase. Přestože nejím mléko a výrobky z něj skoro vůbec, holčičky je kus - má 7m a přes 8kg. Lékařka mi do zprávy napsala, že je to statný kojenec :)

      Vymazat
  8. Dobrý den,trpím úplně stejným problémem jako vy. Problémy mám snad ještě horší.
    Chtěla bych se zeptat... Snažím ss vyhýbat laktoze jen jak to jde,nicmene mám HA,která obsahuje monohydrat laktosy... beru denne 3 tablety Laktolerazy (lek s enzymem lakzata),myslite,ze je vhodne brat tolik leku denne? Nebo to nevadi? Bez laktolerazy by me to asi "zabilo" nebo bude nejlepsi vysadit HA uplne,coz moc momentalne nechci... Dekuji,Martina

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Pro berete denně 3 tablety laktolerazy? POkud se v jídelníčku vyhýbáte laktoze, tak není nutné laktázové tablety brát. Já sama je beru tak 2x do měsíce, když si nejsem jistá co konzumuji a nebo se neudržím a něco laktozového si chci dát..

      U té HA je to trochu ošidné, pokud ji nechcete zcela vysazovat, zkuste najít jinou HA, která má stejné složení hormonů jako vaše stávající a nemá v sobě monohydrát laktozy. Já sama s monohydrátem laktozy v lécích problém nemám, ale také jsem pro jistotu změnila léky na štítnou žlázu za variantu bez monohydrátu.

      Vymazat
    2. Laktázové tablety nejsou lék, můžete je brát bez omezení. Pozorně si přečtěte složení takzvaně "bezlaktozových" výrobků a zjistíte, že obsahují laktózu plus laktázu.

      Vymazat
    3. Koukala jsem na složení mléných výrobků, které mám doma. Některé laktázu obsahují, některé ne. Ale upřímně řečeno netuším, jak dochází v provozu k odstranění laktozy jinak než smícháním s laktázou...

      Vymazat
  9. Moje dcera trpí také intolerancí na laktózu. Nepřeberné množství bezlaktózových výrobků se dá koupit v Kauflandu v DE . Mají tam i takové libůstky jako sušenky, čokolády, spousty druhů sýrů, jogurtů, mléčné řezy, ledovou kávu a hlavně zmrzliny a nanuky :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. a všechny obsahují laktózu plus laktázu, čili pokud použijete tablety laktázy, nemusíte hledat drahé výrobky, mám to vyzkoušené - je potřeba si promyslet kolik laktázy musíte dodat, protože laktóza je skoro ve všem ve formě přidaného sušeného mléka. Skvěle vysvětlující kniha Intolerance laktózy od Doris Fritzscheové https://www.dobre-knihy.cz/intolerance-na-laktozu-252688.html mi hodně pomohla pochopit celou problematiku.

      Vymazat
    2. Děkuji za tip na knihu. Už jí mám (díky Vám) doma a jakmile bude trochu času, přečtu si ji.

      Vymazat
  10. Dobry den, ja som sa narodila s intoleranciou laktozy v casoch, ked sa o tom este vela nevedelo. Mama to tusila podla stravy a tiez netravi dobre laktozu, takze doma sa stale varilo bez laktozy. Horsie to bolo v skolke a skolskych jedalnach. Co som sa naplakala a nazvracala. Ja nejem ziadne bezlaktozove vyrobky pretoze kedysi neboli a tak som vyrastla. Ani ich nevyhladavam, lebo som to nikdy nejedla. Zakusky kvoli tomu zvacsa nejem, da sa to. Chcela by som upozornit, ze co sa tyka laktozovych tabletiek, tak su druhy s roznym obsahom laktazy. Ja napriklad musim zobrat dost silne, pouzivam Lactosolve 12000 jednotiek. A este poznamka - uplne rovnake prejavy neznasanlivosti mam uz zopar rokov aj po hrozne. To som predtym milovala. Doktorka ma upozornila, ze k laktozovej intolerancii sa postupom casu moze pridruzit aj potravinova - u mna hrozno. Takze uz nejem ani to.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji moc za komentář, vaše zkušenosti musely být příšerné (hlavně jídelny ve školce a školce)...
      O lactasových tabletkách už dnes vím víc, v lékárně se běžně prodávají se sílou 4500 jednotek, ty mi vždycky stačily. Teď jsem objevila, že v DM prodávají také laktazu a za slušnou cenu. V síle 6000 (100 tablet a 200 Kč) a 12000 (tam je asi 40 tablet za 200 Kč).

      a ty potravinový intolerance se mi taky přidávají. Já mám alergii na soju, netoleruju syrová nebo polosyrová vejce (takže nemůžu milovaná míchaná vajíčka), neloupané mandle (bez slupky a nebo tepelně upravené je můžu). Každý den je to sázka do loterie, jestli se neobjeví něco nového:o/

      Vymazat
  11. Ahoj Vsem, trpela jsem od narozeni atopickym ekzemem, ve 33 letech se AE zratil, ale zacali se mi objevovat alergie. Doposud jsem jedla uplne bezne, ale od tech 33 let se mi zacala projevovat intolerance laktozy, prujem nebo zacpa, nadymani, tezko od zaludku, postupne prislo otekani jazyka i stahovani v krku. Ted pred vanoci mi diagnostikovali astma. Vyvinuli se z AE. Pribili i alergie treska, senny prach, zvireci srst. Intolerance zustava. Snazim se mleku a vyrobkum z nej vyhybat. Zkousela jsem i bezlaktozove, v tehotenstvi uspesne. Ale pul roku po porodu jsem jedla bezlaktozovy jogurt a najednou jsem se zacala dusit. Takze ted je radeji take vynechavam. Dekuji za typ na tablety, mohu je vyzkouset.
    E

    OdpovědětVymazat
  12. Pokud jsem správně pochopila, psala jste o enterolu ,ale ten obsahuje laktózu jako plnidlo. Právě jsem to řešila při infekčním průjmu

    OdpovědětVymazat
  13. Jsem na tom podobně, už 2 roky mám bezmléčnou dietu. Laktázu v tenkém střevě mi naměřili také na hodnotu nula. Jen mascarpone mi nedělá dobře a lépe strávím zakysanou smetanu než máslo. Snažím se i vyhýbat nízkolaktozovým produktům, ale občas si je dám. Postupně si zvykám. Děkuji za upozornění o lécích, šumových tabletách a ACC, to jsem nevěděla, že mohou obsahovat mléko.

    OdpovědětVymazat
  14. Ja i syn mame intoleranci laktozy nez jsem na to u syna prisla byl uplnr brz mlrka a mlecnych vyrobku a ja s nim. Casem az jsem si myslela ze strevo uz je zahojene jsem zkusila bezlaktozove vyrobky a bylo to ok. Moc dekuji za odpoved na to zda se da snist bezlaktozove vyrobky v kratkem case a ve strevech se to nascita a pak to skodi myslela jsem si to ale mudr mi na to neodpovedela. Je to obtizne s malym ditetem ktere chodi do skolky a nesmi zadnou jejich stravu, musim synovi varit sama :-(

    OdpovědětVymazat
  15. Článek se Vám moc povedl! Děkuji Vám za něj :-) Ty tabletky laktázy narušují vliv hormonální antikoncepce (prášků)? Ještě se ale raději zeptám v lékárně. To jen tak předběžně, jestli má smysl o nich uvažovat :-)

    OdpovědětVymazat
  16. Dobrý den. Já mám problém pouze s pomazankovým máslem a to na večeři - před spaním. V noci se dostaví šílené křeče v břiše a musím na velkou. Ta postupně řídne až mám totálně řídkou stolici doprovázenou silnými křečemi. Sedím na záchodě třeba půl hodiny, pak si lehnu a za 10 minut znovu a tak se to opakuje třeba 4 krát než se zcela vyprazním... Posléze to trvá 3 - 5 hodin, než mě bolest břicha zcela opustí. Mám vysledované, že mi to opravdu začne jen po pomazánkovém másle. Setkal se s tím tady nekdo též? Děkuju za odpověď.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Otázka je, co je v tom konkrétním pomazánkovém másle obsaženo...

      Vymazat
  17. Dobrý den, moc děkuji za skvěle sepsaný článek. Pročetla jsem jej, i další komentáře.
    Mě je cca tři měsíce nevolno, často průjem, křeče, ekzém, divná únava a pobolívání kloubů... stále jsem si říkala, že to přejde - přesně jak zmiňujete vy - přičítala jsem to zápřahu, co mám a neměla čas to řešit. Ale jak se to stupňuje a je to častější, tak jsem to začala zkoumat. A připadá mi, že to mám z laktózy. Koupila jsem si Biopron forte a asi mi vadí i ten (jak obsahuje mnohohydrat laktózy), vůbec se mi neulevilo, ani po 14 ti dnech - ale myslím, že to možná bylo tím, že jsem ho jedla v době, kdy mě intolerance laktózy vůbec nenapadla a myslela jsem, že je mi blbě a přejde to samo. Když jsem pojala podezření na intoleranci laktózy, koupila jsem jiná probiotika a jím teď je. Tak možná, až se mi to srovná, tak je zkusím dovyuzivat pak, ten Biopron? Třeba to vůbec nezhoršoval on.
    Konzultovala jsem to s obvodním a ten říkal, ať omezím laktózu a po týdnu se ozvu. Že může objednat na vyšetření, ale při současné situaci budou čekací lhůty jednou tak dlouhé, takže za víc měsíců to vidí, že mě objednají. A kdoví, co se zase skrz covid stane a ještě se to protáhne. Proto se k vyšetření nechci upínat a chci to vyzkoumat sama. Takže jsem úplně vysadila laktózu, nakoupila jsem bezlaktozové výrobky a viditelně se mi ulevilo už druhý den, to bylo boží! Ale třetí den jsem si dala úplně to stejné jídlo jako den předtím - bezlaktozovou snídani i oběd. A první den nic a druhý den děs :-( netušíte proč? Já to nechápu, radovala jsem se, že jsem na to přišla a pak najednou tohle.
    Jinak mám plán, vše nechat vysazené s laktózou. A až se mi uleví, alespoň na pár dní po sobě, tak zkusím zařadit pomalu třeba obyč máslo, zda to mi třeba nevadí, pak tvrdé sýry a takhle postupně. Mám koupený z lékárny Laktazyn - nevím teď sílu a nevěděla jsem, že mají i v DM, příště půjdu tam. A ten laktazyn si dám, kdybych náhodou věděla, že si dám něco pak s laktózou. Je to asi nejlepší postup, že?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dát si před laktozovým jídlem laktázu je dobrý nápad, já to tak dělám a nemám pak problémy. Známá mi ale říkala, že ona má z laktázy zácpu (ano, to může nastat).

      jinak co se týče toho, že jeden den je dobře a druhý den po stejném jídle špatně - ono záleží na stavu střeva. Já jsem se z otho nejhoršího dostávala asi tři týdny, jedla jsem ještě léky s enzymy, protože mi bylo přechodně špatně ze všeho, jak jsem měla zničená střeva. Doufám, že už je vám lépe a za všechnomohla jen ta laktoza...

      Každopádně, ony se ty nesnášenlivost rády nabalují.. Já krom laktozy nemůžu vůbec soju (a to v žádné podobně, zle mi dělá i xantan, který je velmi rozšířený jako zahušťovadlo, bohužel je ze soji, ale jako alergen není uváděn!), neloupané mandle, nedostatečně tepelně zpracovaná vejce (třeba milovaná míchaná vajíčka si nemůžu dát)... tak jestli jste si prostě nedala něco, co vám vadí a nevíte o tom...

      Vymazat
  18. Já mám intoleranci taky a nahradila jsem mléko a mléčné výrobky rostlinnými produkty. Dělám si třeba ořechové či semínkové mléko, mám na to výrobník odtud: https://www.atranet.cz/vyrobnik-na-orechova-masla-a-mleka-nutramilk-2 Skvělé je, že umí i máslo a používám ho taky jako mixér (na smoothie, pomazánky, pyré apod.).

    OdpovědětVymazat
  19. Hezký den, moc hezky napsáno. Také mě to trápí, zatím nemám přesně vysledováno, to mám ještě před sebou. Dlouho jsem myslela že by to mohla být žaludeční neuróza, jenže už vím že to mám jen určité dny. Bolest hlavy,žaludku, pálení obličeje,nadýmání a velká slabost. Skoro nemůžu fungovat. Letos jsem měla prvně v životě antibiotika, ty to zřejmě rozjeli. Teď mě čeká vysledovat po čem to mám, ale díky vašim radám to vidím slibně.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Krom laktózy se může jednat o nesnášenlivost lepku (nebo nějakou variantu nesnášenlivost, alergie nebo celiakii). A při problémech se lepkem dochází často i k přechodné intoleranci laktozy. Tím chci říct, že laktoza nemusí být primární problém a celiatici dostávají vždycky krom bezlepkové diety i na nějakou dobu dietu bezlaktozovou, dokud se jim nezahojí střevo.

      Vymazat
  20. Skvělý článek - jsem za něj neskonale vděčná, děkuji!!!
    Mám jen dotaz. Zatím nemám intoleranci potvrzenou, ale cítím, že mám problém. Jsem přesně stejný typ člověka - mléko, jogurty, sýry a ještě ve velkém množství. Mléko miluji ve všech formách :(.
    Začínám s touto nestvůrou bojovat a chápu, že si na vše musím přijít sama. Syn je celiak, takže jeho etikety už zvládáme levou zadní, co se týče intolerance - co přesně nesmí být na etiketách napsané? Chápu, že když něco obsahuje mléko či sušené mléko apod., tak je to problém, ale na co ještě se mám zaměřit? A jak zjistíte kolik gramů laktózy je kde obsaženo? Tuto informaci najde kde, prosím?
    Moc se omlouvám, ale v tomto plavu.
    Přeji příjemný rok 2021 a ještě jednou děkuji za prima článek.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. krom mléka, sušeného mléka vadí i syrovátka, sušená syrovátka, syrovátkové výrobky, někomu vadí monohydrát laktozy a často se v lécích objevuje laktoza jako plnidlo (třeba pozor na šumivé tablety).

      obsah laktozy v přírodním mléčném výrobku (nesmí být doslazován) zjistéte tak, že se na etiketě podíváte na "obsah sacharidů" a "z toho cukry" - tak kolonka "z toho cukry" je laktoza. Ale jak říkám, nesmí to být doslazované (třeba ovocné jogurty).

      U bezlaktozových výrobků se tím nelze řídit, protože tam bude "Z toho cukry" třeba 4g - ale to pouze znamená původní obsah laktozy, který je rozštěpen na jednoduché cukry, které už tělu nevadí.

      Snad jsem to vysvětlila srozumitelně.

      Vymazat
    2. Dobrý den, stále trochu tápu v určení toho, kolik laktózy výrobek obsahuje. Jak to poznám u doslazovaných výrobků? A obecně existuje jen tento návod, který uvádíte, ničím jiným se řídit nedá? Omlouvám se, ale s řešením intolerance teprve začínám. Škoda, že na výrobcích obsah laktózy není uveden přímo....
      Děkuji za odpověď



      Vymazat
  21. Zajímavý článek. S intolerancí žiju asi šest let plus k tomu syndrom dráždivého tračníku - taky super. Docela dobrý tip je vyzkoumat, kolik g laktózy člověk zhruba snese, to mě nikdy nenapadlo. Orientuju se spíš zkušeností. "Super" byl i přístup lékaře, který mi řekl "vyzkoumejte si, co vám vadí a prostě to nejezte". Když jsem víc než po roce úplnou náhodou narazila na laktázové tablety, tak jsem nevěděla, jestli se mám radovat, brečet nebo ho jít rovnou zabít :) Od té doby jsou tabletky laktoleráza mým věrným společníkem a bydlí v každé kapse a každé kabelce a já se můžu (co se týče mléka) stravovat bez omezení (kromě smetanových omáček, ty nedávám ani tak) :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jestli kupujete laktázové tabletky v lékárně, tak můžu fakt doporučit ty z DM. jsou silnější a levnější.. Také je nosím stále s sebou a nemusím se bát, že si třeba v restauraci nebudu moci nic dát...

      A přístup lékaře je no comment:o/ Mně tenkrát taky doktor řekl, že žádná zázračná tabletka není...

      Vymazat
  22. zdravím...beru euthyrox 75...a po ránu..trpím řídkou stolicí, může to mít za následek, tyto prášky...y

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Takto jednoduše bych bych to neviděla. otázka je, jestli máte intoleranci a dělají vám problémy mléčné výrobky (a víte to) a pak by mohl být problém v euthyroxu a doporučuji přejít na Letrox (na ten jsem přešla já).

      Pokud vám mléčné výrobky nic nedělají, příčinu bych hledala jinde..

      Vymazat
  23. Dobrý den,
    také trpím intolerancí, pravděpodobně spuštěnou po silných antibiotikách. chtěla jsem se zeptat jestli máte zkušenost s Homozygotním genotypem CC/GG, tedy genotyp který je zodpovědný za úplnou intoleranci laktózy ?Nenašla jsem nikde nic psané. Snažila jsem se různě vysledovat co můžu, ale vlastně mě přijde, že cokoliv i tvrdý sýr mě udělá řidší stolici nebo hlen, nebo průjem ještě 2-3 dny což mě přijde divné když všude čtu že menší množství lakzozy by nemělo vadit, jsem z toho občas zoufalá. Možná se moc sleduji, probiotika beru denně už dlouho. Než jsem zjistila že je to lakoza byla jsem na gastru už se zánětem žaludku ( časté pocity plnosti) a s refluxem žlučníku do žaludku.
    Jestli máte nějaké zkušenosti, budu vděčná :) Marcela
    Také jsem si všimla že hodně lidí s intolerancí mají problém se štítnou žlázou, také beru Letrox.

    OdpovědětVymazat
  24. Dobrý den, děkuji za Vaše shrnutí, cca dva roky má potvrzenou intoleranci syn, už jsme se jakž takž zorientovali a jak píšete, v průmyslově vyráběných potravinách je laktóza skoro všude. Ale zase třeba bylo velkým překvapením při pečlivém zkoumání etiket, že např. sušenky Oreo, kdy v reklamě teče mléko proudem, vůbec mléko neobsahují :-D Váš článek mi pomohl a je krásně napsaný, příjemné čtení. Děkuji a ať se Vám daří! :-) Lucie

    OdpovědětVymazat
  25. Dobrý den, tak jsem teď také absolvolala podobné kolečko jako Vy :) Zničeho nic mě začal bolet žaludek, byla jsem nafouklá a ze začátku to vypadalo na problémy se žlučníkem. Přes měsíc jsem byla na dietě, nemohla jsem skoro nic sníst a zhubla jsem 4 kg. Takže všechna vyšetření - a nic nenašli. Řešili lepek, ne laktózu. Normálně jsem jedla sýry, i jogurt a v pohodě. Tak jsem si myslela, že to asi byl jen podrážděný žaludek. Včera jsem si dala zmrzlinu a došlo mi to :D Bylo mi divné, že něco z mléka sníst mohu a něco ne, to mě mátlo. Z toho vyvozuju, že nemám alergii, ale intoleranci. Naštěstí mě laktóza "jen" nadýmá a tlačí mě žaludek - celkově jsem unavená a podrážděná, ale když toho nesním moc, nemám bolesti a do druhého dne jsem dobrá. Po přečtení Vašeho článku jsem to pochopila. Díky moc za něj :) Mějte se krásně a pevné zdraví. Jana

    OdpovědětVymazat
  26. Ahoj, taky máme se synem intoleranci laktózy, k tomu lepek a malý i vajíčko. Teď máme za sebou probďělou noc, jelikož jsme měli v úterý jednu dietní chybu a mě nedošlo, že má rozházené střevo a večera jsem udělala šlehačku ze smetany z kaufu, kterou už normálně toleroval a chudák měl v noci 5 hodin křeče a pomohl až heřmánek, takže za nás můžu heřmánek jen doporučit, opravdu do deseti minut klid, usnul a spal už klidně.

    OdpovědětVymazat
  27. U me se intol.projevuje silena bolest svalu a kloubu a jak kruta chripka,ulevi klystyr,pelynek a velke davky trav.enzymu+butyrat.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To je zajímavé, protože intoleranci mám já i moje dvě neteře a všichni máme bolesti kloubů. Bohužel i při dodržování diety… 🤷‍♂️

      Vymazat
  28. Já bych moc ráda poděkovala za Váš článek. Podobné útrapy a pocity jsem zažívala před 3 lety. Všude covid, lékaři zavřené ordinace, mě neustále zle a doma měsíční miminko a dvě starší děti. Verdikt nakonec byl intolerance na lepek, gastro se nedělalo neb sem to riskla a lepek vynechala, protože než bych se dostala k dr. tak bych se zbláznila. Takže si teď vesele frčím na bezlepku a ejhle, říkám si, no nic to mi asi nesedl jen hermelín, no a druhý den rýžová kaše a kafe s mlékem,….. sakra, tak že by ještě mléko 🤔. No zatím zkouším a uvidím, ale moje tělo už je tak zhuntované že mu ta regenerace trvá o kapku déle. Tak všem intolerantům pevnou vůli a mnoho zdraví. 🥖🍳🍤🥛

    OdpovědětVymazat
  29. Děkuji moc za váš článek i všechny komentáře. Minulý týden mi přišly genetické testy s výsledkem úplné intolerance na laktozu. Celý život se divím, že mne občas bolí břicho, křeče, průjmy.. nikdy mne nenapadlo, že bych to mohla mít, tedy spíš nemít laktazu.. Super, že o tom píšete 🙂

    OdpovědětVymazat
  30. Dobrý den, píšete, že berete i Enterol, avšak ten obsahuje laktózu. Jak to tedy je? Mám podezření na IL a paní doktorka na gastroenterologii mi toto doporučila. Tak jsem šla do lékárny a pak jsem si toho všimla.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Vzdycky zalezi, kolik te laktozy je v konzumovane potravine / leku obsazeno. Ja mam ozkouseno, ze u leku mi monohydrat laktozy nevadi, enterol mi nedela nic spatneho, naopak pomaha. Zalezi i na sile intolerance, nekdo nesnese ani velmi male mnozstvi. Bohuzel je to individualni.

      Vymazat
  31. Dobrý den, já jsem také zjistila, že mám intoleranci. Zatím nepotvrzeno, ale vypozorováno. Po lécích s malým obsahem laktózy, je mi na zvracení. Z mléčných výrobků nejhorší smetana, syrovátka, tvaroh , to mě úplně prožene, myslím na wc. Křeče a pak letím.. ostatní dokonce kefíry, tvrdé sýry, feta, pudinky a i ten tvaroh, zkrátka vše mléčné mě nafukuje a to abnormálně. Mám břicho jako míč a hrozně bolí a kudy chodím, tudy bych upouštěla. Laktáza mi bohužel nefunguje. Nevím proč. Když si dám něco s mlékem či obsahem laktózy, neprožene mě to sice hned, ale jsem nafouklá. To zůstává. Bohužel i po výrobcích Laktose free, bezlaktózových. Jsem nafouklá. Nevíte co s tím?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je možný, že se u vás nejedná o intoleranci laktozy, ale máte alergii na bílkovinu kravského mléka. A nebo je to kombinace i nějaké další intolerance / alergie. |Může vadit lepek, nebo třeba vejce... Být vámi, objednám se na gastro...

      Vymazat
  32. Dobrý den, když se mi projevila před dvěma lety autoimunitní nemoc (roztroušená skleróza), začala jsem se zajímat o jídelníček a jak by se dalo utéct (po svých) hrobníkovi z lopaty. Tak jsem se i dočetla, že dokuď jsme kojení, tak máme dva enzymy, které rozkládají laktózu. Hned, jak přestaneme být kojeni, jeden enzym zaniká (černochům zanikají oba enzymy). Takže nikdo nedokážeme pořádně zpracovat laktózu, tělo neví, co s tím, tak to někam uloží (třeba do očí a potom máme šedý zákal). Jinak v rámci toho, abych nedráždila svůj imunitní systém nejím lepek, mléčné výrobky (jsou zánětlivé a zahleňují) a rafinovaný cukr. Od té doby se cítím skvěle. Mým chlapům občas něco upeču (třeba chleba, nebo nějaké slané pečivo, synovi jsem uplácala k narozeninám mechový dort), ale já ani neochutnám. Možná si časem také vypěstuji intoleranci, to mi nevadí (já to mám jednoduché chodit po vlastních a cítit se skvěle nebo jíst jako kdysi a zničit se), já mám jasno. Ať se vám daří.

    OdpovědětVymazat
  33. Dobrý den, díky za tento článek a shrnutí! U mě se objevuje intolerance na laktózu až teď v 23 letech a je to docela ostré :) Začlo to mlékem do kafe, smetanou, pak sýrem jako niva, různými plátkovými sýry.... Doktor mi již dnes řekl, že se to ani netestuje, že se zjistilo, že to má strašně lidí a že musím vypozorovat co mi vadí ... je úmorné zkoušet co ještě zvládnu a pak prosedět den na záchodě :D jsem opravdu bez energie... každopádně díky vašemu článku se na další vyšetření již nechystám.. krve byly ok, celiakii také nemám.. hold musím od základu překopat jídelníček a to jsem byla capuccino lover!.. Nemohla jsem uvěřit, že se to takto stane z ničeho nic.. každopádně ta reakce po tom mléce to je opravdu jak viróza/chřipka, celková únava těla a tak dále.. teď už hurá do obchodu pro bezlaktózové výrobky ikdyž se jich už normálně také bojím, tak snad mi to pomůže

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, moc děkuji za článek a další komentáře. Intolerance laktózy se mi projevila letos v 39 letech (problémy jsem měla i dřív, ale nikdy by mě nenapadlo, že je to ono). Na podzim loňského roku se mi na různých místech na těle objevil atopický ekzém, kterým jsem trpěla v dětství, ale v pubertě zmizel, až loni se mi rozlezl na polovině zad a nezabraly ani kortikoidové masti. Letos na konci ledna mě “cosi” úplně položilo, myslela jsem si, že smažené jídlo…objevily se neskutečné bolesti žaludku, nevolnost, závratě, zvracení, hlavně večer, ráno poté průjem, obrovská únava a ospalost - usínala jsem i ve stoje. Trvalo to několik dní, kdy jsem ze sebe dostala úplně všechno a přežila jsem na čajích na zažívání. Pak mě v průběhu několika týdnů do stejného stavu vrátilo vždycky nějaké jídlo nebo pití, kde bylo mléko (laktóza). Po chvíli, kdy něco takového sním (cca do 30 minut až hodiny) mě začne bolet žaludek a je mi na zvracení, nebo rovnou zvracím, bolet žaludku je šílená a v podstatě mě to na celý den “vypne”, usínám a točí se mi hlava. Kromě mléka, tvarohu, smetany atd. nemůžu ani sýry, jogurty, kefíry a věci, které obsahují sušené mléko nebo syrovátku…máslo mi nevadí. Doktorka vyloučila alergii a potvrdila intoleranci. V tuhle chvíli jsem ve fázi, kdy zkouším, co si můžu dovolit a co už ne, i když zatím mám strach experimentovat, pořád mám ještě v čerstvé paměti tu hrůzu 😖 Mám laktázové tablety a je mi dobře, tak uvidím, jak se to bude dál vyvíjet. Všem, kdo se v tom taky plácají, držím palce, ať je vám dobře a děkuju za tenhle blog 🥰

      Vymazat
  34. Ahoj, děkuji za článek! I já jsem "v klubu" oficiálně od února 2024. Za 3 měsíce 10kg dole, neustálý pocit plnosti, nechutenství, světlá měkká stolice... Však to znáte :) Chtěla jsem se Vás ale zeptat, když jste omezily, nebo v některých případech úplně vynechali výrobky obsahující laktózu, jak dlouho Vám trvalo, než se Vaše střeva dala alespoň trošku do pořádku? Já jak teď už konečně můžu sníst větší porce, mám logicky i větší objem stolice, ale je stále měkká a světlá. Sice ten zápach se už trošku zmírnil, ale stále to není "ono" :D a nadále hubnu, sice ne tak drasticky, ale pomalu a jistě :/

    Tak by mě jen zajímalo, zda máte stejný problém a jak dlouho trvalo, než se tělo dalo do pořádku... Nevím, jestli tomu dát ještě čas, nebo mám zase zajít k lékaři třeba na kolono. Dělali mi jenom gastroskopii. Děkuju za případná vyjádření.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mně doktorka na gastru doporučila jíst měsíc enterol (jednu tabletu denně), abych si srovnalal střevní mikrofloru. K tomu ještě tabletu pangrolu před každým jídlem, dokud se mi nesrovná trávení. Cca po týdnu jsem byla schopná normálně jíst a do toho měsíce se srovnala i stolice.

      Držím pěsti, ať je brzy líp, už je to sice 8 let, ale stále mám v živé paměti, jak to bylo strašné období:o(

      Vymazat

Okomentovat

Líbí se vám recept? Chcete se na něco zeptat? Zanechte mi komentář a ráda a co nejdříve vám odpovím.

Nejpopulárnější blogy receptů