čtvrtek 22. února 2018

Slavnostní narozeninový dort - piškot + mascarpone krém

Začalo to celé tím, že kamarádka slavila kulatiny a já byla pozvaná na oslavu pro kamarády. Ráda jsem přijala a protože bylo povolené donést jídlo, hned jsem vymýšlela, co upeču. Asi 3 týdny před oslavou se mi ozval manžel oné kamarádky, jestli bych neupekla dort - jako překvapení. No co jsem měla dělat? Samozřejmě jsem kývla a jelikož mi nechal zcela volnou ruku, mohla jsem to pojmout jakkoliv. Jen měl být větší, tak pro 20 lidí. Nápadů bylo hned několik, ale pak Ivča z  Cat & Cook natočila a zveřejnila video, jak na krásné naháče a bylo jasno - udělám velkou variaci na tohohle krasavce. Jen jsem teda musela ještě dokoupit pár nezbytností - hlavně otočný podnos na dort a velkou cukrářskou kartu.

Oslavenkyně do poslední chvíle o dortu nevěděla a její nadšení a překvapení stálo za to. Dort se líbil jak vzhledově, tak hlavně chutnal. Doma jsem ale moc nadšení nesklidila, protože děti z dortu ochutnaly jen zbytečky krému a nevyužité borůvky a byly velmi zklamané, že já si dort fotím a ony ho nedostanou.. Takže budu muset v blízké době upéct něco podobného nanovo:o)

Dort na fotkách je opravdu velký a má v průměru 30 cm. Jelikož to není moc na malé domácí oslavy, recept jsem upravila na poloviční množství a menší průměr dortu, který po rozkrájení vyjde na 8-12 porcí. Pokud chcete opravdu takhle velký dort, použijte všeho dvojnásobné množství a dortové formy s průměrem 30 cm.


 

 Korpus (forma 20-22 cm)

6 menších až středních vajec (nebo 5 velkých)
150 g cukru krupice
150 g hladké mouky
30 g másla
1 lžička prášku do pečiva
---------------------------------
Troubu rozehřejeme na 180°C (horkovzduch na 160°C). 2 formy o průměru 20 - 22 cm vyložíme pečícím papírem, kraje necháme jak jsou (když je nevymažeme, těsto se na ně přilepí a korpus je hezky rovný, neodskakuje a piškot nevypadá jako kužel). Pokud nemáme dvě formy, upečeme korpus nadvakrát, nebo je nutno mít formu, která je vyšší než 10-11 cm, aby se do ní všechno těsto vešlo. 

Máslo si rozpustíme a necháme trochu zchladnout.

Bílky oddělíme od žloutků, bílky dáme je do čisté, suché mísy. Žloutky odložíme do misky vedle. K bílkům přidáme trochu soli a šleháme do polotuhého sněhu. Pak po lžicích přidáváme za stálého šlehání cukr a vždy počkáme, až se zapracuje do sněhu a pak přidáme další až do spotřebování. Šleháme dál dokud není sníh pevný (po zastavení a zvednutí metly se tvoří pevné ostré špičky, které nemají tendenci stékat ani se ohýbat). 

Opět spustíme šlehač a přidáme první žloutek, necháme ho metlou zapracovat, přilijeme trochu zchladlého másla, pak opět žloutek, další trochu másla a takto až do spotřebování obou surovin.

V suché misce si smícháme hladkou mouku a prášek do pečiva a směs přidáme k vaječné směsi a stěrkou opatrně zapracujeme a vytvoříme hladké těsto. To vylijeme do dvou forem (do každé stejný díl) a pečeme 20 minut. Upečený piškot poznáme tak, že při zatlačení prstem na povrch se nepropadá, ale jemně pruží a po vpíchnutí doprostřed vyjde špejle suchá. 

Formy vyndáme z trouby a necháme 10 minut chladnout na mřížce. Poté objedme nožem boky, sundáme okruží a odstraníme i spodek formy. Necháme na mřížce zcela vychladnout.

Malinová marmeláda

Pokud máte malinovou zavařeninu, není třeba ji v tuto chvíli připravovat, tento krok přeskočte a na finišování dortu použijte asi 4 lžíce vaší marmelády.
250 g mražených malin
25 g cukru krupice
5 g kukuřicného škrobu
-----------------------------------
Do rendlíku vložíme maliny, zasypeme je cukrem a za stálého mícháme přivedeme k varu a pak svaříme asi 5 minut do kaše.  Směs přepasírujeme (abychom se zbavili semínek) a necháme zchladnout. Pak přisypeme škrob, rozmícháme a znovu postavíme na oheň. Za stálého mícháme přivedeme k varu a vaříme ještě asi 1 minutu do zhoustnutí. Přikryjeme folií tak, že se folie dotýká celého povrchu, a necháme zcela vychladnout.

Krém

750 g mascarpone
150 g másla
70-100 g cukru moučka
1 lžička vanilkového extraktu
--------------------------------------
Máslo a mascarpone vyndáme z lednice asi hodinu před přípravou krému, aby máslo dostatečně povolilo a aby měly suroviny stejnou teplotu.

Máslo vložíme do mísy a šleháme asi 10 minut do světlé nadýchané pěny (našlehaná směs musí být téměř bílá, ztratí máslově žlutou barvu). Pak zmenšíme otáčky šlehače a po lžicích zašleháme veškeré mascarpone. Přidáme i vanilku a cukr (ten podle chuti, já dala méně, protože bezlaktozové mascarpone, které jsem použila, je sladší samo o sobě) a naposledy prošleháme.

Sestavení

Připravíme si oba korpusy a jednou je prořízneme - vzniknou tak 4 pláty piškotu. Připravíme si tác, na kterém budeme dort servírovat a na střed rozmažeme malé množství krému a na něj položíme první plát (spodní). Vezeme 1/4 malinové marmelády a rozetřeme ji na piškot (ne až do krajů), následuje asi pětina krému, kterou rovnoměrně rozetřeme po celém plátu a zarovnáme velkým nožem nebo cukrářskou kartou. Položíme druhý plát a postup opakujeme.

Takto se dostame až ke 4. plátu, který nepotíráme marmeládou (ano, ještě 1/4 marmelády zbyla). Nyní máme sestavený dort a zbývá ho potřít krémem a zahladit. Na vršek a boky naneseme čtvrtou pětinu krému (poslední pětina zbývá na finální barvení a zdobení tímto obarveným krémem) a pomocí stěrky a cukrářské karty dort zahladíme a dáme vychladit.

Zbytek marmelády zašleháme do zbylého krému a vznikne růžový krém na pozdější zdobení.

Čokoládová poleva

50 g hořké čokolády (50% kakaa)
30 g másla
----------------------------------------------
Čokoládu a máslo vložíme do misky a ve vodní lázni nebo v mikrovlnce rozpustíme. Směs necháme zchladnout tak, aby byla stále tekutá, ale šel v ní udržet prst. Přendáme čokoládu do dávkovací trubičky nebo do malé konvičky na mléko s úzkým hrdlem. Dort vyndáme z lednice a po okrajích ho opatrně polijeme čokoládou, kterou každou chvíli přelijeme i přes okraj, aby začala stékat dolů. Čokoláda je jen na kraji dortu, nepoléváme celou vrchní plochu.

Dort vrátíme do lednice a necháme zatuhnout čokoládovou polevu.

Růžový krém vložíme do pytlíku s potřebnou špičkou (já mám 2D) a na krajích dortu nastříkáme krém do tvaru růžiček (pro návod, jak na takové růžičky hledejte na youtube "rose swirl cake").

Prostředek dortu necháme buď prázdný a nebo na něj vyrovnáme drobnější ovoce, které dopředu posypeme trochou cukru krupice a necháme asi 10 minut stát - ovoce se tak čátečně zakonzervuje a nebude osychat ani se kazit. 
3 komentáře:

 1. je krásný a určitě byl výborný. Určitě bych pekla z dvojité dávky, u nás je vždycky hodně strávníků :-) Hezký den Eva

  OdpovědětVymazat
 2. Marcelko,
  naprosto dokonalé video od Ivči !
  Takhle to vypadá tak jednodušše, že mám chuť se do toho zítra hned pustit!
  Zrovna se to hodí, maminka mého muže, má narozeniny :-)
  Největší oříšek bude asi pro mě ta stékající čokoláda, aby měla tu správnou hustotu, ale to je asi o tom, že to nebude hned napoprvé, ale chce to více dortů ;-)
  Je to prostě výzva !
  Díky za dokonalý a podrobný návod !

  OdpovědětVymazat
 3. Korpus až na druhý pokus , ale dala jsem ho :-)
  A byl, už není, vynikající !
  Foto mého na instagramu.

  OdpovědětVymazat