pondělí 9. října 2017

Recenze: Kuchyňský robot Kitchen Aid

Před prázdninami jsem měla tu možnost otestovat tolik opěvovaný a mnohými milovaný robot od společnosti Kitchen Aid. Robot mi půjčila společnost AP servis a za to jim mnohokrát děkuji. A jestli Vás zajímá, jak robot obstál v mém zatěžkávacím testu, pohodlně se usaďte a čtěte dál.
Robota jsem měla půjčeného na měsíc a spolupráce s Ap-servisem byla tenkrát nastavena tak, že s použitím robota připravím na blog několik receptů. Zadání jsem splnila a po uvedené době robota zase zabalila a vrátila. Fanoušci mi  pak psali, jak jsem s robotem byla spokojená a jestli si ho mají pořídit. A tak se cítím být tak trochu povinována svým čtenářům s napsáním recenze, ač je to nad rámec spolupráce. Takže vězte, že tato recenze není placená a vyjadřuje mé osobní názory a zkušenosti.

Robota jsem měla zapůjčeného ještě s několika nástavci, které jsem si vyžádala navíc (ať je ten test pěkně obsáhlý, že) - konkrétně to byl mlýnek na maso, krouhač na zeleninu a mlýnek na mák. Všechny jsem vyzkoušela alespoň jednou a v textu se dočtete, jak která funkce obstála.

Ještě bych ráda upozornila, že já osobně vlastním už sedm let kuchyňského robota (konkrétně Bosch MUM 4.řady), takže vím, co má takový robot dělat, co všechno může zvládat a očekávám od něj, že bude opravdu multifunkční (s potřebnými nástavci). A jelikož jsem se svým robotem spokojená, robota od společnosti Kitchen Aid jsem hodnotila velmi přísně kritickým okem. V hodnocení a popisu postupuji tak, jak jsem robota užívala v čase, není to tak, že bych ty první činnosti využívala více nebo méně než ty na konci článku.

Ergonomie a vzhled

Měla jsem zapůjčenou klasickou variantu (existuje i mini verze) v jablkově zelené barvě - já osobně bych si do kuchyně tuto barvu nezvolila, ale odstín byl hezky sytý a všude stejně barevný. Tělo robota je železné, takže samotný robot je velmi těžký a manipulace s ním je obtížná (myšleno přemísťování). Z toho důvodu by měl mít vyhrazené pevné místo na lince. Na druhou stranu při práci se ani nehne. Samotný robot se sklopeným ramenem se bez problémů vejde na klasickou linku, problém ale nastává, pokud chcete rameno vyklopit nahoru  - já mám mezi linkou a horními skříňky 44 cm a pokud jsem chtěla rameno vyklopit, nešlo to, protože se mi tam zcela vyklopené rameno na výšku nevešlo. Takže pokaždé, když jsem chtěla s robotem cokoliv dělat, tahala jsem ho na kraj linky, kam nezasahují horní skříňky. Toto je celkem nepraktické a je tedy třeba počítat s tím, že robot bude stát na místě, kde je směrem nahoru dostatečný prostor.

Z pravé strany ramene je pojistka na pohyb ramene, z levé strany ovládání rychlosti robota. Z namalovaných 10 rychlostí jsem byla nadšená, ale nadšení přešlo v momentě, kdy jsem zkusila robota pustit a zjistila, že těch rychlostí je ve skutečnosti jen 6 a ona škála od 0 do 10 je jen orientační určení rychlosti.

Nasazování a uvolňování různých háků a metel bylo bez problémů, upevnění mísy šlo lehce, jen se musel dát pozor, aby se mísa neutáhla moc, protože pak šla uvolnit dost těžko. S čím jsem spokojená nebyla, to byl plastový kryt na mísu - ať jsem se snažila, jak jsem chtěla, kryt nedržel na místě, nešel nijak zaseknout a při spuštění robota do chodu se kryt jemnými vibracemi posouval a většinou i spadl z mísy. Možná jsem dostala jen špatný kus, ale bylo to dost protivné.

Šroub na upevnění metel (šlehací, třecí a hnětací hák) je na rameni pevně přidělán, což samo o sobě není nic divného, ale ční dolů pod rameno a točí se i v momentě, kdy je nasazen třeba mlýnek na maso, krouhač nebo mlýnek na mák. Já v tom vidím bezpečnostní riziko hlavně pro děti, které chtějí v kuchyni pomáhat...

Mlýnek na maso

Foto z mobilu
Jako první jsem potřebovala pomlít maso na sekanou - vepřové i hovězí, obojí zlehka prorostlé. Maso jsem si nakrájela na menší kousky, aby se dobře vešly do mlýnku. Jakmile jsem začala mlít, nastal kámen úrazu. Mlýnek téměř nepracoval... Musela jsem použít opravdu velké fyzické síly a maso do mlýnku tlačit pěchovačem, aby se maso namlelo, když jsem netlačila, nic se nedělo, šnek jel jakoby naprázdno, maso nebral. Zkoušela jsem mlýnek i rozebrat, jestli nemám sekací nůž vložený opačně, ale v tom problém evidentně nebyl (nůž je podle mě oboustranný). To kilo masa jsem nějak pomlela, ale byl to doslova porod a trvalo to velmi dlouho. Navíc díky konstrukci a nasazení mlýnku jsem se bála, abych celý robot při tlačení silou neshodila nebo nezničila rameno robota.

Po této zkušenosti jsem už příště maso na mlýnku nemlela a raději vzala Bosche.

Takže mlýnku na maso dávám velké mínus.

 

Šlehací metla


Dalším testem bylo šlehání, a to konkrétně bílků do sněhu. Jelikož vím, že Bosch nevyšlehá jen jeden bílek (prostě je to příliš malé množství a šlehací metla tu trochu jen honí po dně mísy a nešlehá), zkusila jsem tohle malé množství předhodit Kitchen Aidu. Sice mu to trvalo celkem dlouho, ale ten jeden bílek nakonec do sněhu ušlehal. Pak jsem zkusila 6 bílků naráz a to byla paráda - ušleháno během chviličky a do velmi pevného sněhu.

Při šlehání smetany a různých krémů do dortů a koláčů byl robot taky skvělý - vše ušleháno rychle, bez žmolečků a skoro nebylo potřeba stírat krém z boků mísy, protože metla si pro vše hezky "sáhla". A díky velkému objemu mísy jsem ani nepotřebovala plastový kryt.

Za šlehaní má robot obří plus!

Třecí metla

Třecí metlu jsem zkusila na křehké a linecké těsto a nezklamala. Krásně rozbila máslo na kousky a promísila s ostatními ingrediencemi, těsto nakonec zformovala do kompaktní hmoty (u Bosche si lidé často stěžují, že tyto typy těsta robot nechá víceméně ve formě drobenky, kterou musí zpracovat rukou).

Třená těsta tedy taky obstála na výbornou.

Hnětací hák


 

Hnětací hák jsem vyzkoušela na těch různých těstech . U klasického sladkého kynutého nebyl problém. V momentě, kdy jsem zadělávala na pizzu z 1 kg mouky (těsto je mnohem hutnější a těžší než u kynutého sladkého) začal robot celkem protestovat a měl problém tuto hmotu utáhnout. Bosch sice naříká a občas po lince poskakuje, ale těsto zpracuje. U Kitchen Aidu jsem měla strach, abych robot nezavařila.


Jelikož si doma peču vlastní kváskový chléb, zkusila jsem ho v KA zadělat také. Dvakrát a pokaždé to byla víceméně trochu katastrofa - těsto se sice umíchalo, ale zároveň se namotávalo směrem nahoru po háku až ke šroubu ramene. Po čase (kdy ještě nebylo zcela správně umícháno) jsem musela vždy robota zastavit, těsto stěrkou seškrábnout dolů a opět pustit chod - to celé tak 3x za hnětení.Jak to namotávání vypadalo vidíte na fotce výše.

Hnětací hák je tedy tak za tři (kdybych hodnotila jako ve škole) - sladká těsta v pohodě, ale ta slaná o dost horší.

Krouhač zeleniny

Na krouhači jsem zkusila pouze jedno krouhání a to zelí na přípravu salátu. Krouhat šlo dobře, jen nakrouhané kousky byly trochu větší, než na co jsem zvyklá z Bosche. Výslednou chuť salátu coleslaw to negativně neovlivnilo.

Mlýnek na mák

Mák jsem zkoušela z důvodu časového presu namlít jen jednou a jelikož k mlýnku chyběl návod, nepodařilo se mi ho bohužel nastavit tak, aby mi namlel mák. Nenamletý mák stále jen propadal skrz. A jelikož čas tlačil, raději jsem sestavila Bosche a mák namlela na něm. Takže mlýnek nemohu hodnotit.

Celkový dojem

Jelikož už sedm let používám kuchyňského robota, bylo jasné, že se u mě nedostaví takový ten wow efekt, když ho poprvé použijete a zjistíte, že zatímco se vám v míse šlehají vajíčka, vy si můžete navážit mouku, máslo a další ingredience. Na toto jsem zvyklá a je to naprostý základ, co od robota očekávám, a světe div se, KA to umí také!:o)


Na KA velmi oceňuji vzhled - je to prostě velmi elegantní a krásný "doplněk" do kuchyně, který linku nehyzdí. Ocelová konstukce slibuje, že vám robot vydrží do smrti (vaší) a vydrží denní zápřah. Šlehání a třetí zvládá opravdu na jedničku a je pravda, že jsou to činnosti, které u robota využívám nejčastěji.

Zklamal mě ale hnětací hák a hlavně příslušenství, které není v základní sestavě a musí se kupovat dodatečně. Maso si melu zásadně doma a většinou 2 kg naráz a to bych se s KA asi zbláznila.
Celkově jsem tedy z robota až tak nadšená nebyla. Většinu věcí totiž zvládá můj osobní robot, který ale stojí čtvrtinu ceny (a to má v základní výbavě za tuto cenu mnohem víc příslušenství). Sice je plastový, není moc hezký a často mi tu po lince poskakuje, ale na druhou stranu vše dělá poctivě a bez větší námahy z mé strany.

Kitchen Aid je naprosto skvělý do profi provozu cukrárny, nebo malé kavárny, věřím, že vydrží denní velký zápřah a vydrží několik let (nebo spíš desítek let), ale pokud ho mám hodnotit z pohledu ženy, která chce robota do domácnosti, kterého bude používat byť denně, ale pro přípravu jídel dvou až pětičlenné rodiny - sladkého i slaného, vychází mi, že KA je tak trochu zbytečný luxus a já už dnes vím, že bych do něj peníze neinvestovala. Ne za cenu toho, že to další příslušenství nefunguje stejně tak dobře a hladce jako základní (šlehací a třecí metla). Protože s mlýnkem na maso bych se prostě nesmířila a musela si koupit samostatný přístroj jen na letí masa -  pak ale smysl kuchyňského robota jako multifunkčního pomocníka upadá.

24 komentářů:

 1. dik za recenziu. s mletim masa mam pri KA rovnake skusenosti, mlela som raz asi pol kila veproveho (prerasteneho) na fasirky a nikdy viac, bolo to velke trapenie a prislo mi, ze aj vela odpadu, mlyncek akoby nedokazal poriadne pomliet mastne kusy a slachy a zadrhaval sa, co mi pride dost divne pri takomto vykonnom stroji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mi to bylo divné, i jsem celý mlýnek rozebrala a zkoumala nůž, zda je vložen správně (u BOSCHE jsem totiž napoprvé nůž obrátila a nemlel), ale u KA vypadá ten nůž oboustranně a neměl by být problém v orientaci vložení.
   Každopádně mlýnek na maso mě velmi zklamal, já si maso melu celkem často, máme doma jídla z mletých mas rádi...

   Vymazat
 2. Skvělá recenze. Vážím si toho, že konečně nečtu recenzi jen plnou superlativů, ale je tu prakticky vypsáno, co za to stojí a co už ne. Opravdu je to snad první recenze na food blogu na kuchyňského robota, které upřímně věřím. A za to díky! :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Díky moc za skvělou recenzi. A moje srdce už není smutní že tento stylový kousek nemá a je šťastné, že má Boženku Mum jako ty ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :o). Božena je fajn. Jen holt není tak hezká a časem asi motor nevydrží, o tom si nedělám iluze.

   Vymazat
 4. a omlouvám se za chyby :-(

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den, prosím jak velký máte objem hlavní nádoby robota? Stačí 3,9 l nebo je lepší větší? Děkuji Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli se ptáte na Kitchen Aid, tak to bohužel už netuším, robota jsem vracela na začátku července zpět... Ale zkusím dohledat, byla to základní nerezová nádoba...

   Vymazat
  2. Tak jsem to dohledala, že jsem měla půjčeného robota s objemem mísy 4,83 l.

   Vymazat
  3. Děkuji! Prosím a jak velkou mísu máte vy na vašem robotu Bosch?

   Vymazat
 7. Dobrý den, já mám od loňského listopadu Vámi recenzovaný Kitchen Aid jen je v královské červené metalíze. Byl to vysněný dárek k narozeninám...To co píšete o hnětacím háku potvrzuji a ještě přidávám zkušenost s pohybováním hlavy při hutnějších těstech, nepomohlo ani utažení šroubu co nám doporučili. Kilogram mouky se v něm neodvážím umíchat, to by nezvládl ani náhodou. Z robota jsem dost smutná, není to taková "topka" jak všude píšou. O pohybování hlavy občas někdo v diskuzi napíše, ale moc jsem toho předem nedohledala. Ani celková kvalita zpracování samotných robotů není valná. Vybírali jsme ve firmě osobně a bez viditelných vad - škrábanců, špatného nástřiku, barevných nesrovnalostí atd. byl až šestý kus - ano šestý kus. Za ty peníze jsem myslela, že to bude top kvalita. Opak je bohužel pravdou. Díky za Vaši recenzi. Kateřina

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuji za recenzi.. ale něco podobného jsem už jednou četla, takže jsem ráda, že jste ji svým "výzkumem" potvrdila. Robot je krásná dekorace kuchyně, ale já za ty peníze bych očekávala i výkon a spolehlivost.

  OdpovědětVymazat
 9. Ja snad zadny nevyberu. Uz dva jsem vracela a syslim na KA, jakoze to ma byt ten nej! Jaky typ Bosche mate, prosim?

  OdpovědětVymazat
 10. Dobry den, super recenze. Skoda,ze není srovnání s více roboty. Zajímal by me třeba kenwood chef titanium ;) Nemohu se rozhodnout...

  OdpovědětVymazat
 11. Tak jsem rada, ze jsem si pred sesti lety koupila Bosch mum. Jsem s nim maximalne spokojena, no ale do ted ve mne hlodal cervicek, jestli jsem si nemela koupit tu designovku, protoze je tak krasny. Tehdy mne odradila cena a ted uz vim, ze az jednou boschik doslouzi, tak koupim opet bosch.

  OdpovědětVymazat
 12. Děkuju, Marci! Já tady v tom celou dobu ležím, mám si říct, co chci k narozeninám a syslila jsem, abych si přidala na KA... no vzdávám to. Aspoň mi zase půjde hubnout. Teď jak nepeču tak často, jde to nějak snadněji:-D

  OdpovědětVymazat
 13. Taky moc děkuji za recenzi!! Po KA mé srdce touží a též jsem ho jako mnozí považovala za TOP. Jsem moc ráda, že teď ušetřím peníz a aji zklamání. Díky moc!!! Opravdu! ;)

  OdpovědětVymazat
 14. Zdravím a jen souhlasně přitakám co se týká Bosche. Mám přes deset let taky tu čtverkovou řadu s mlýnkem na maso a krouhačem atd. a jsem spokojená. Před dvěma lety jsem řešila svůj sen - výkonnější, kovový a hlavně větší robot, co by měl opět více příslušenství a velkou mísu (alespoň na 12-15vajec) a po dlouhém hledání vyhrál Bosch XXL. Nelituju, naprostá spokojenost a bývají dny, kdy mi funguje starý plastový i nový velký, jinou značku nechci.

  OdpovědětVymazat
 15. Neznám zatím nikoho, kdo by nebyl spokojený s Bosch MUM (a že ho má v nějaké verzi kde kdo). Poměr cena/výkon je bezkonkurenční. HI

  OdpovědětVymazat
 16. Mám KitchenAid už viac ako 2 roky a som s ním veľmi spokojná. Všade hovorím, že to bola pre mňa tá najlepšia investícia do kuchyne. Nie som profesionál a je pravda, že nemám k robotovi žiadne nadstavce, pretože ich nepotrebujem, ich vlastnosti tak neviem posúdiť. Z kila múky bežne zarábam kysnuté cesto na langoše, a zarábala som aj kváskový chlieb a som veľmi spokojná a robot s tým nemal najmenší problém. Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kde jste prosím svůj robot kupovala??

   Vymazat
 17. Díky za skvělou recenzi. Po KA jsem toužila, hlavně kvůli designu. Mám 17 let robot BOSCH, včetně různých nástavců. Používám jej minimálně jednou týdně, vše stále funkční, skvělý pomocník. Kynutá i chlebová těsta bez nejmenších problémů, též mletí i krouhání. Ušetřila jste mně peníze. Zůstávám nadále u BOSCHE.

  OdpovědětVymazat
 18. Ráda bych se KA zastala. Používám ho už čtyři roky, peču často, využívám nejvíc třecí a šlehací metly, na kynuté těsto i hnětací hák. Bez nejmenších problémů. Dokoupila jsem i menší mísu, takže můžu třít těsto v jedné, a v další míse pak zvlášť ušlehat sníh, který do těsta přidám. Ke krouhači mám šest různých krouhacích (strouhacích) bubnů, takže hrubost volím dle zeleniny, jiný na mrkev, jiný na okurky, brambory atd. Krouhač se skládá jen ze tří dílů, takže mytí i skládání je velice jednoduché. Mletí masa bývá obtížnější, ale stačí dát maso na chvíli do mražáku, aby bylo tužší (ne zmrzlé) a mletí jde snadno. Nad koupí KA jsem dlouho váhala, četla jsem recenze všech možných typů, ale KA byl vysněný krásný "doplněk" nové kuchyně. Nakonec jsem si ho nechala (od celé rodiny) koupit k padesátinám. A nelituju. Není to jen doplněk, ale funkční kus vybavení, který mně už čtyři roky dobře slouží. A věřím, že mě přežije :-)
  Alena

  OdpovědětVymazat