Pusinky

Bílkové pusinky nemám ráda. Je to jen nadýchané, sladké a nic víc. Ptáte se, proč teda zveřejnuji recept na jejich přípravu? Protože jsem přišla na to, že samotné nejsou nic moc, ale v kombinaci s něčím konkrétním, můžou být skvělé! Třeba v dezertu eton mess skoro nejsou cítit a přitom pohár krásně osladí. Když je přihodíte na kyselejší zmrzlinu, pěkně vám to celé bude křupat a lahodit. Když na stříkání pusinek použijete ozdobnou špičku, můžete je pak použít pro dozdobení dortu. A taky se samozřejmě zbavíte bílků:o)

Receptů na pusinky je nespočet. Někdo peče na vyšší stupeň pár minut, někdo suší i několik hodin v pootevřené troubě. Na ten druhý způsob já rozhodně nemám čas, takže jsem zalovila v kuchařce Romana Vaňka, ubrala cukr a povedlo se:o) Jediná nevýhoda je, že při rychlejším pečení/sušení hrozí, že vám pusinky maličko zezlátnou (což by ideálně neměly). Povedlo se to u některých kousků i mně, ale chuťově to pusinkám neuškodilo:o)


Rozpočet udávám na 1 bílek, který váží asi 35g. Pusinek velikosti dětského piškotu je z dávky asi 40 ks, což zabere asi 3/4 velkého plechu.

1 bílek (cca 35g)
40 g cukru krupice
špetka soli
----------------------------------
Pustíme troubu na horkovzduch a 130°C.

Bílek smícháme se špetkou soli a na nejvyšší otáčky vyšleháme polotuhý sníh. Za stálého šlehání přisypáváme po lžicích cukr až do jeho spotřebování. Sníh došleháme do tuhosti, kdy na povrchu zůstávají stopy po metle,a když se (zastavená) meta zvedne, sníh tvoří špičku a neteče.

Do zdobícího sáčku vložíme špičku (na tvar dětských piškotů jsem použila špičku s kulatým koncem s průměrem asi 8mm - konkrétně Wilton 12), naplníme sáček sněhem a na plech vyložený pečícím papírem (nebo pomazaný máslem) stříkáme pusinky - výšku i základnu podle libosti, pusinky se zvednou jen maličko.

Plech vložíme do trouby a na 130°C pečeme 10 minut. Pak snížíme teplotu na 80°C a sušíme dalších 20-40 minut - jde o to, jak moc chceme pusinky vysušené a jak jsou velké. Hotová pusinka by měla být zpevněná a po lehčím zatlační by se kraje neměly propadat.

Troubu vypneme a pusinky necháme v maličko přiotevřené troubě doschnout (klidně do druhého dne).

Pusinky sejmeme z plechu a skladujeme ve vzduchotěsné nádobě na tmavém místě. Vydrží minimálně 14 dní. Nenechávejte je na vzduchu, nasávají vlhkost a změkly by a při konzumaci by se lepily na zuby.
Zdroj: Roman Vaněk, Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček

Komentáře

  1. ach jo tak já fakt už nevím podle kterého receptu pusinky dělat, dělala jsem je přesně podle vašeho postupu a pořád se lepí, tak je tam mám o půl hodiny dýl a pořád nejsou suché :-(

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Každá troube peče jinak.. zkusila bych přidat tak 20°C (jak na začátku, tak po snížení) a uvidíte... Já jsem je vždycky musela péct těch 40 minut, jednou i o dalších 10 minut navíc (udělal jsem větší pusinky).

      Vymazat

Okomentovat

Líbí se vám recept? Chcete se na něco zeptat? Zanechte mi komentář a ráda a co nejdříve vám odpovím.

Nejpopulárnější blogy receptů