Chléb zadělávaný podmáslím

Tak už jsem tomu podlehla taky a peču doma chleba - bez pekárny, pěkně v troubě. Zatím sice jen z droždí (na ten ze žitného kvasu se teprve chystám), ale i tak je moc chutný, celkem málo pracný a co je nejdůležitější, bez věcí, které do chleba nepatří! Chleba vydrží čerstvý tak 3 dny, čtvrtý den po upečení už je tvrdší (ale stále se dá jíst) - tak jako za našeho dětství:o)) Zkoušela jsem i chleba zadělávaný z vody, jen ho nemám nafocený (napravím a recept přidám:o)) Dneska přináším recept z podmáslí, chléb je vláčnější a měkčí než ten klasický:o))Rozpis na 2 bochníky:
600 g pšeničné hladké mouky
400 g žitné chlebové mouky
25 ml kvasného octa
25 g soli
30 g čerstvého droždí
5 g celého kmínu (cca polévková lžíce)
850 ml kysaného podmáslí

Do mísy nalijeme podmáslí pokojové teploty, přidáme odstatní suroviny, promícháme, přendáme do robota a necháme asi 10 minut míchat. Pokud se těsto hodně lepí, přisypeme na střídačku žitnou a pšeničnou mouku (já přisypávala cca 2 lžíce mouky, ale záleží na použité mouce, některá víc saje, některá míň).
Těsto vyklopíme na vál pomoučený žitnou moukou (nepřeháníme to s množstvím, aby se nám pak mouka nedostala do chleba, kde by vytvořila nerozmíchané hrudky), poprášíme moukou, zakryjeme utěrkou a necháme 45 minut zrát.
Po vyzrání těsto rozdělíme na dva díly, z obou vypracujeme bochánky (tak abychom z těsta vyhnali vzduch a střídka pak byla rovnoměrně porézní) a přemístíme je do moukou vysypaných ošatek (spojem nahoru) a necháme 50 minut kynout. Pokud nemáte ošatky, nevadí, já dávám bochánky kynout do kulatých velkých mís vyložených lehce pomoučenou utěrkou.
Poté chleby vyklopíme na plech (opatrně, ať nespadnou, spoj bochánků se tím pádem dostane dolů) a vložím do zapářené trouby vyhřáté na 250°C (zapaříme jí tak, že na stěny trouby  rozprašovačem stříkáme vodu dokud se nevytvoří pára). Po 3 minutách troubu odvětráme, aby unikla přebytečná pára, stáhneme teplotu na 180°C a pečeme 35-40 minut.

 

Zdroj: Roman Vaněk, Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček.

Komentáře

  1. Chleba je opravdu vláčný a výborný.
    Myslím že jsem jich vyzkoušela dost a tenhle je náš favorit...

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Líbí se vám recept? Chcete se na něco zeptat? Zanechte mi komentář a ráda a co nejdříve vám odpovím.

Nejpopulárnější blogy receptů